گزارشی از مراسم 15 سالگی رادیو جوان

گزارش (ایسنا) از جشن 15 سالگی رادیو جوان به این شرح است:

گویندگان ویژه برنامه‌ی رادیو جوان، ابوالفضل اینانلو و پیمان قریب‌پناه بودند که برای نخستین بار با هم اجرای برنامه‌ای را عهد‌ه‌دار شده بودند.

این دو در ابتدا گویندگان گروه‌های مختلف رادیو جوان و میهمانان برنامه را معرفی کردند و در ادامه مصاحبه‌ای با پیشکسوتان عرصه رادیو درباره‌ی 15 ساله شدن رادیو جوان پخش شد.

فریبرز گلبن، یکی از پیشکسوتان عرصه‌ی رادیو درباره‌ی زمان تاسیس رادیو جوان اظهار کرد: من با رادیو جوان وارد رادیو شدم؛ همه‌ی این روزهایی که سپری شد از صبح تا شب آن پر از خاطره بود، پر از شوخی و پر از انرژی؛ در رادیو علاوه بر اینکه انرژی جسمی داری باید انرژی ذهنی هم داشته باشی، در نتیجه رادیو جوان این انرژی را به ما می‌دهد.

وی در پایان گفت: رادیو جوان انشاءالله 160 ساله شود، اما در 160 سالگی هم جوان می‌ماند.

***

در ادامه جاویدنیا، یکی دیگر از پیشکسوتان عرصه رادیو ضمن تبریک تولد 15 سالگی رادیو جوان اظهار کرد: رادیو جوان یکی از شبکه‌های موفق در رادیو بوده است و باز هم این موفقیت را از آن خود خواهد کرد، آن روزی که این شبکه افتتاح شد من کوچک بودم و به کودکستان می‌رفتم.

یکی دیگر از پیشکسوتان عرصه‌ی رادیو سرور پاک‌نشان اظهار کرد: شانزدهمین سالروز راه‌اندازی رادیو جوان نهایت شگفتی است.

وی از خاطره‌ی افتتاح رادیو جوان گفت و خاطرنشان کرد: در میدان 15 خرداد بودم و رادیو جوان از همان جا جوانه زد و شروع به کار کرد و رشد کرد و من در آن زمان از همکاران بخش نظارت و ارزیابی رادیو جوان بودم.

وی درباره برنامه‌های رادیو جوان اظهار کرد: برنامه‌های رادیو جوان سعی می‌کنند مخاطبان خودش را در راه جوانی و رشد به شور و حال بیاورد و اگر صد ساله هم شود باز جوان است و خصوصیات جوان را خواهد داشت و از آن جوان‌هایی است که پیر نخواهد شد.

سرور پاک‌نشان به مخاطبان شبکه رادیو جوان توصیه کرد: مخاطبان شبکه رادیویی جوان خوب و با دقت به برنامه‌ها گوش بدهید و بدانید جوانی زودگذر است؛ اکنون باید آموخت و بعد آموخته‌ها را در سال‌های بعد به کار برد.

در بخش دیگری از این ویژه برنامه شاهین شرافتی (گوینده ـ مجری رادیو جوان) به عنوان میهمان در برنامه حضور داشت و زمانی که از وی پرسیدند کار گویندگی و رادیو را از کی شروع کردی؟ پاسخ داد: گویندگی و اجرا را از سال 1385 زمانی که شبکه 10 ساله بود شروع کردم.

وی با بیان اینکه کار کردن در رسانه هر روزش یک تجربه است، خاطرنشان کرد: ما هم کم تجربه هستیم و تازه کارمان را شروع می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسش مجری که با توجه به اینکه در تلویزیون اجرا داشته است، اکنون رادیو را انتخاب می‌کند یا تلویزیون؟ اظهار کرد: من بیش از یک سال در شبکه جام جم اجرا داشتم، اما واقعیت این است که رادیو صمیمی‌تر است و زمانی که در آن کار می‌کنم لذت می‌برم، در دورترین نقاطی که تلویزیون نباشد، رادیو حضور دارد، اما تلویزیون تکنیکال است.

***

از میهمانان دیگر این ویژه برنامه که در برنامه حضور داشتند، علیرضا شهاب (خواننده) و خانم توکل (سردبیر گروه دانش رادیو جوان) بودند.

همچنین شهرام زندی خواننده و امید زندگانی نیز به جمع رادیو جوانی‌ها پیوستند.

امید زندگانی که از سال‌ها پیش کار گویندگی را در رادیو جوان بر عهده داشت و قصه‌خوانی‌هایی که روایت کرده بسیار ماندگار است، از خاطرات آن سال‌ها گفت و خاطرنشان کرد: یادم می‌آید که گویندگی را بر عهده داشتم و در حین گویندگی دندان درد نیز داشتم که ناگهان به دلیل بی‌حس کننده‌ای که به دندانم زده بودم لب و دهانم هم سر شده بودند و این منجر شد که در حین گویندگی صدایم کاملا عوض و شل شود و نتوانم صحبت کنم.

وی درباره‌ی قصه‌هایی که آن سال‌ها گویندگی می‌کرد، گفت: یکی بود، یکی نبود، یک مهران دوستی بود و یک رضا صفدری، یک امیدی هم بود که تازه وارد کار شده بود و دست و پا شکسته کارش را شروع کرد، گذشت و گذشت و گذشت به فرهنگ جولایی رسیدم و آن بود که به من یاد داد چگونه حرف بزنم، چقدر صحبت کنم، چگونه اجرا کنم. البته قصه‌گویی تحلیل کودکانه‌ای را می‌خواهد. وظیفه گوینده ایجاد تجسم است و کار شنونده درست تحلیل کردن است.

***

در این ویژه برنامه از پیشکسوتان و گویندگان رادیو جوان متوفی رادیو جوان همچون مرحوم رضا صفدری، مرحوم مسعود جان‌نثاری و مرحومه افسانه قیصرخواه یاد شد و صدای آنان در حین افتتاح شبکه پخش شد. مرحوم رضا صفدری در زمان افتتاح رادیو جوان، اجرای برنامه را بر عهده داشت.

***

ارتباط تلفنی با مجید اخشابی و پخش یکی از کارهای وی، از دیگر بخش‌های جشن پانزده سالگی رادیو جوان بود.

او در این گفت‌وگو یادآور شد که از سال 80 صدایش به طور رسمی معرفی شد.

ولی کارش در رادیو را از حدود 10 سال قبل آغاز کرده بود.

او با اشاره به خاطراتش در سریال «گمگشته» گفت: در آن زمان مسؤولان با نگاهی معترضانه به این موسیقی نگاه کردند اما در نهایت قطعه‌ای شد که در خاطره‌ها ماند.

او گفت: کارهایی که متفاوت هستند در لحظه‌ی اول ارتباط با آنها به تأمل و صبوری نیاز دارد که خدا را شکر این سعه‌ی صدر در مدیران و مخاطبان وجود دارد.

رادیو جوان یکی از بهترین شبکه‌هایی رادیویی است و برنامه‌سازان و مدیران این شبکه طراوت ذهن یک جوان را دارند.

***

ارتباط زنده با مراکز استان‌ها و گفت‌وگو با مخاطبان این شبکه در اقصی نقاط ایران از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

همچنین در بخشی از این برنامه با لاله اکبری از گویندگان رادیو جوان گفت‌وگو شد که وی با اشاره به خاطرات خود در اجرای برنامه «هزار پنجره» یادآور شد که امروز پنجشنبه است و خاطرات این برنامه برای او تداعی شده است.

اکبری سپس از گویندگان حاضر در استودیو پرسید که این روزها پنجشنبه‌ها چه برنامه‌ای از رادیو جوان پخش می‌شود که هیچکدام از آنان نمی‌دانستند.

***

زهره سادات هاشمی ـ از گویندگان رادیو جوان ـ دیگر مهمان رادیو جوان در این روز بود.

او که در بدو ورودش به این شبکه از تلویزیون به رادیو آمده بود، درباره‌ی شروع همکاری‌اش با رادیو جوان یادآور شد: اولین برنامه‌ای که در رادیو اجرا کردم همراه با امید زندگانی بود که خیلی استرس داشتم. پس از آن اجرای برنامه‌های ایستگاه ورزش، باشگاه رادیویی جوان، روی خط جوانی، ساعت 25، مثلث و ... را بر عهده گرفتم.

او که پیش از این مدیریت باشگاه رادیویی جوان را بر عهده داشته است، یادآور شد که طی یک سال و نیم با حدود 3000 هزار نفر برای جذب در رادیو جوان مصاحبه رو در رو انجام داده‌اند.

هاشمی همچنین متذکر شد که نتیجه این عملکرد پنج سال دیگر به بار می‌نشیند.

سعید معدن کن ـ مدیر جوان و جامعه رادیو جوان ـ هم در این ویژه برنامه حاضر شد.

او هم از افرادی است که از تلویزیون به رادیو آمده و با اعتقاد بر اینکه مدیریت جدا از برنامه‌سازی نیست، خاطرنشان کرد: مدیریت و برنامه‌سازی در امتداد هم هستند و جدا از هم نیستند و الان هم به خاطر علاقه به برنامه‌سازی است که در این جایگاه هستم.

این مدیر رادیویی گفت: حیات برنامه‌سازی به تغییر و تحول نیاز دارد.

معدن کن سپس به مخاطبان قول داد: اگر بیش از پیش به ما کمک کنند برنامه‌های سال آینده بیشتر با سلیقه‌شان همخوانی خواهد داشت.

معدن کن در این گفت‌وگو اظهار کرد: حیات ما رادیویی‌ها به مشارکت مخاطب وابسته است اگر فکر می‌کنند می‌توانند کاری برای شبکه انجام دهند، آن کار انعکاس نظراتشان است.

***

ارتباط زنده تلفنی با محمد حسین صوفی، معاون صدا دیگر بخش این برنامه بود.

صوفی در پاسخ به این پرسش که رادیو جوان چگونه حرکت کند که جوانان را جذب کند؟ گفت: سال 1390 برای خیلی از شبکه‌های رادیویی از جمله شبکه‌ی جوان سال خوبی بود اینکه توانستند یک هدف کلی برای خودشان بنویسند در طول این 10 ماهی که از سال می‌گذرد، اهداف کمی و کیفی را محقق کنند.

او ادامه داد: دو دسته کار در رادیو جوان در حال تحقق است؛ یک دسته اینکه به طور 24 ساعته انواع برنامه‌های مورد نیاز جامعه در حال تولید و پخش است و دیگر اینکه برنامه‌ها باید شادی‌بخش و امیدآفرین و آگاهی‌دهنده باشند و تلخ نباشند. برنامه‌ها باید جوان را به آینده امیدوار کنند و تحقق این امر مستلزم آن است که رادیو جوان متناسب با ذائقه‌ی مخاطب برنامه تولید کند؛ جوانان دنبال برنامه‌های نمایشی، گفت‌وگو محور و مستند و ... هستند. آنها تمایل دارند که از وقایع و رخدادهای سیاسی مطلع شوند در جریان اقدامات قرار گیرند.

شبکه جوان باید مجموعه‌ی نیازمندی‌های جوان را در سبد کالای رسانه‌یی قرار دهد و در اختیار مخاطبش بگذارد.

او سپس خطاب به گویندگان رادیو جوان گفت: یکی از دلایلی که باعث شده مخاطبان ما روز به روز افرایش داشته باشد و اعتماد مخاطبان به شبکه افزایش یابد، به این دلیل است که شما دوستان ما متفاوت برنامه‌ریزی می‌کنید و دائما مخاطب را رصد می‌کنید و به دنبال خلاقیت و ابتکار و افزایش دانش و آگاهی‌تان هستید. مخاطبی که آن سوی استودیو نشسته هوشند است و توقع دارد برنامه‌های جذاب و تاثیرگذار بشنود و رمز توفیق شما این است که متناسب با این توقعات برنامه‌ریزی کنید.

صوفی خاطرنشان کرد: سال 1390 را سال توجه بیشتر به مخاطب تلقی کردیم و فهمیدیم مخاطب هم به ما پاسخ مثبت داد.

او با اشاره به برنامه‌های انتخابات اعلام کرد: برای پنجشنبه و جمعه هفته بعد ویژه‌برنامه‌هایی داریم و گزارش‌های شاد و مهیجی را تهیه می‌کنیم، پای صندوق‌های رای حاضر می‌شویم و از هنرنمایی مردم و شور و شعف حضور در انتخابات برنامه تهیه‌ می‌کنیم.

بر اساس این گزارش ایسنا، ویژه برنامه رادیو جوان تا ساعت 18 و 30 دقیقه ادامه داشت.

مطالب مرتبط:

بیوگرافی بنفشه رافعی گوینده توانمند رادیو جوان

 بیوگرافی مهران دوستی گوینده رادیو و مجری 

 بیوگرافی اشکان صادقی

 بیوگرافی سیدحسن اسماعیل‌پور،گوینده شبکه جوان

بیوگرافی سعید پورمحمودی گوینده رادیو جوان

 بیوگرافی سید علی ضیا (مجری گزینه جوان)

دانلود آثار صوتی گالری عکس رادیو جوانی ها 

 نکاتی که یک گزارشگر باید بداند

  ویژگی های عام یک نویسنده از دید رادیو جوان

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
رامين

سلام تبریک میگم رادیو جوان همیشه با صدای گرم گوینده هاش خاطره های خوبی برای من رقم زده. زنده باد رادیو جوان