باران آمد، بحران آب نرفت!

نوار استان های غربی از شمال غرب تا جنوب غرب و همچنین استان های مرکزی تا غرب اصفهان، کهگیلویه وبویراحمد و شمال فارس در مدت اخیر بارندگی خوبی را تجربه کرده اند. در تهران نیز در ایستگاه سنجش هوای مهرآباد بارش 9میلیمتر باران به ثبت رسیده است، اگرچه در سطح استان در برخی ایستگاه ها مانند آبعلی بارش 20میلیمتری نیز به ثبت رسیده است. هواشناسی خبر داد: «وضعیت بارندگی در شروع فصل بارش که از ابتدای مهرماه آغاز می شود، نشان می دهد در حالی که میانگین بارش در مهرماه به صورت کل هشت میلیمتر بوده است، مهرماه امسال تاکنون 16میلیمتر بارندگی یعنی دوبرابر میانگین سالانه به ثبت رسیده است. این در حالی است که هنوز فصل بارشی در جنوب و جنوب شرق کشور هرمزگان، سیستان وبلوچستان، کرمان، جنوب یزد، کرمان و... شروع نشده است.» هسته اصلی بارش روزهای اخیر و به خصوص در 20روز گذشته در مناطق شمالی کشور بود، به عنوان مثال میزان بارش در مهرماه که فقط شامل 22روز گذشته است، در شهر رامسر رکورد 50سال گذشته را شکست و 755میلیمتر بارش در این شهر ثبت شده است. در حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم میانگین 55میلیمتر بارش به ثبت رسیده که این میزان بارش قابل توجهی بوده است، اگرچه بارش پاییز در سطح مناطق غربی رکورد محسوب نمی شود و مشابه آن سال های گذشته هم تجربه شده است. افزایش میزان بارش در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه بر وضعیت دریاچه نیز اثرات مثبتی داشته است، طبق اعلام مدیرعامل سازمان آب منطقه ای آذربایجان غربی، بارش های مناسب مهرماه امسال باعث شد بیش از 400میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شود. به گزارش واحد مرکزی خبر، او این خبر را در جلسه بررسی طرح های بخش کشاورزی برای احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد و گفت: ارتفاع سطح تراز دریاچه ارومیه امروز 1270ممیز 38متر از سطح آب های آزاد رسیده که نسبت به پایان شهریور امسال 23سانتیمتر و نسبت به مدت مشابه سال قبل هفت سانتیمتر بیشتر شده است. این دومین بار در 18سال گذشته است که سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.
    
    حکایت همچنان باقی است
     با وجود آنکه کارشناسان سازمان هواشناسی در آمار و ارقامی که می دهد خبرهای خوب و امیدوار کننده زیادی هست، اما وقتی از او درباره بحران و کمبود منابع آبی می پرسیم، پاسخی که می دهند، چندان امیدوار کننده نیست. 

هواشناسی: «به لحاظ نگرانی هایی که تا الان در زمینه بحران آب بوده مردم نباید خیال کنند با همین بارش ها مشکل حل شده است، چراکه ما آنقدر کمبود آب داریم که اگر ده هابار مشابه این بارش ها را هم داشته باشیم، باز هم مشکل بحران آب کشورمان دست کم در سال های اخیر حل شدنی نیست. این بارش ها جوابگوی نیازهای ما نیست، چون نیاز آبی ما بالاتر از میانگین بارشی کشور است، یعنی حتی بارش به اندازه حد معمول هم نیاز ما را تامین نمی کند و بحران منابع آب همچنان به قوت خودش باقی است.»بر اساس اعلام این سازمان میانگین بارش در سطح کشور 240میلیمتر است و ما برای حل کردن مشکل باید میزان مصرف آبی خود را در همین سطح نگه داریم اما بیشتر از20سال است که میزان مصرفمان بسیار بیشتر از میزان میانگین بارش است. در همین حال، آب لازم برای مصرف بیشتر را از منابع آب با قدمت چندصدهزار سال مانند دریاچه ها، سفره های آب زیرزمینی و رودخانه ها برداشت کرده ایم که منجر به خشک شدن این منابع و بروز بحران های زیست محیطی شده است. این کارشناس سازمان هواشناسی همچنین می گوید برای اینکه بر این مشکل فایق آییم، باید حداقل به میزان 10سال با صرفه جویی میزان مصرف سالانه آب خود را به اندازه میانگین بارش سالانه کم کنیم تا منابع آبی خالی شده دوباره پرآب شوند.هواشناسی همچنین در رابطه با دمای هوای تهران برای صبح امروز و صبح فردا از کاهش دمای هوا و رسیدن آن به حد هشت تا 9درجه سانتیگراد خبر داد. طبق گفته این سازمان، موج بعدی بارش در تهران نیز احتمالا برای اواخر هفته آینده پیش بینی می شود.
    
    وقوع سیل در 27 شهر و 65 روستا
     موج شدید بارشی در نقاط مختلف کشور علاوه بر این موجب جاری شدن سیل در 27شهرستان و 65 روستا نیز شد. حسین درخشان، سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفت وگو با فارس با بیان اینکه 27 شهرستان و 65 روستای استان های آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، کرمانشاه، گیلان، لرستان، مازندران، همدان و قزوین تحت تاثیر بارندگی ها قرار گرفتند، گفت: هزارو500نفر در این شهرها و روستاها دچار سیل زدگی شده اند. به گفته وی تاکنون سه نفر از شهروندان مناطق سیل زده در کشکان خرم آباد مفقودشده و امدادگران امداد و نجات در تلاش هستند تا آنها را بیابند. درخشان همچنین از اسکان اضطراری صدنفر در مناطق سیل زده خبر داد و گفت: به کمک آتش نشانی و سایر دستگاه ها 250 واحد مسکونی از گل و لای و لجن تخلیه شدند. طبق گفته سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر تاکنون امدادگران این سازمان موفق به رهاسازی 210 خودرو مانده در سیل شده اند.

/ 0 نظر / 31 بازدید