صدای جوان

صدای جوان، صدای نسل جوان، شغل، کار، درامد، ازدواج، مسکن، تفریح، اوقات فراغت

صفحه نخست | آرشیو | تماس با ما
فهرست موضوعی جوان و ورزش | جوان و معرفت | جوان و ازدواج | جوان و کارآفرینی | جوان و فرهنگ | جوان و محیط زیست
اگر همه آرزوها برآورده می شد، هیچ آرزوئی برآورده نمی شد || به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد || خلاقیت یعنی بهترین استفاده از داشته ها و شرایط کنونی || اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، هم‌اکنون انجامش دهید، وگرنه پشیمان خواهید شد
چرا ازدواج ها کم شده؟
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱٥
 

دلائل کاهش تعداد ازدواج چیست؟ اینها مطالبی است که شما برای ما نوشتید ...

1: قدیما ازدواج میکردند تا باهم زندگی شونو بسازند اما الان دخترا انتظار دارند تا یکی که همه چی داره بیاد خواستگاریشون!

2: دقیقاً قدیما همین بوده ولی با این تفاوت که پسرا الان می خوان با یه دختر تحصیلکرده پولدار، کارمند و با یک جهیزیه آنچنانی که تا همه عمر تامین یاشن آقایون، ازدواج کنن. پسرا تو خواستگاری از حقوق دختر خانم و رسمی بودن قراردادشون و وضع پدر دختر خانم سوال می کنن!!! اونوقت دخترا بایدم ازدواج نکنن. سری که درد نمی کنه دستمال نمی بندن!!!

3: اگه خانمها تو خونه بمونن و خونه داری کنن اونوقت کل ادارات خالی میشه و آقایون با مشکل بیکاری مواجه نمیشن آخه هرجا میری میبینی خانمها اونجا رو گرفتن و آقایون بیکار. جوون بیکار کجا بره بدون کار زن بگیره؟؟؟

4: این ایده واقعا ایده جالبیه ولی نمیدونم چقد کارشناسی و قابل اجرا هم هست! منم فکر میکنم نسبت کارمندان آقایی که توی ادارات دولتی مشغول به کار هستن به خانم ها باید خیلی بیشتر باشه (البته اینو با توجه به شرایط کشور و این که احساس میکنم تفاوت زیادی بین من که مدام توی آزمون های استخدامی رد میشم! با خانم هایی که به فرض توی همون ادارات مشغول به کار هستن نیست و صد البته نیاز من به عنوان یه مرد توی این جامعه به اون شغل نسبت به اون خانم خیلی بیشتر هستش)

5: پسرای الان پررو هستند و اصلا علاقه ای به پایبندی به یک زندگی ندارند میگن الان با اینیم بعد که دلمون را زد میریم سراغ یکی دیگه؟؟؟ الان خداییش کدوم پسری هست که حاضر باشه برای زن و فرزندانش از خودش و وجودش مایه بگذاره؟؟؟ الان پسرا زیر ابرو برمیدارن ، خط چشم میکشن، بند میندازن و هزارتا کار دیگه ولی یکی مردونه پیدا بشه بگه کدومشون حاضرن مثله پدرا و پدربزرگاشون باشن. نه خیر تقصیرها را گردن خانم ها نندازین. من زنان و دخترانی میشناسم که مثله یک مرد دارن زندگی خانوادشون را میچرخونن. دخترایی را میشناسم که بدون هیچ چشمداشتی حاضرن با یک مردی که به تمام معنا مرد خونواده باشه زیر یک سقف زندگی کنند.

6: مشکل اینه که جذابیتی که پول و ماشین و خونه برای دخترا داره نجابت و صداقت و تلاش مرد نداره.


7: حقیقتا من که یک پسرم با این اوضاع اقتصادی با اینکه خدارو شکر کم و کسری ندارم و هم دارای شغلی با درآمد مناسب هستم و هم دارای تحصیلات، میترسم وارد زندگی متاهلی بشم. البته بخشی از این ترس اینه که شاید هنوز در وجود خودم این شجاعت رو نمی بینم که بخوام بار مسئولیت خانواده رو به دوش بکشم. برای همین اصلا به مقوله ی ازدواج تا حالا فکر هم نکردم. البته فکر میکنم امروزه بیشترین دلیل کاهش میل دختر و پسر برای ازدواج نبود امنیت مالی و مشکلات اقتصادی و همینطور کاهش مسئولیت پذیری طرفین هست.

8: اولا اگر به مشکلات اقتصادی و گرانیهای سرسام آور که اگه یه آدم بخواد فقط هزینه های خوراکش رو حساب کنه ماهی به یکی دو میلیون میرسه اونهم در یه سطح معمولی نگاه کنیم دلیل این قضیه رو متوجه میشیم. دوما همین ترس از ورود به زندگی و پذیرش مسئولیت یک زندگی و اینکه یه پسر باید یه نفر دیگرو زیر چتر حمایت خودش بگیره و از همه لحاظ همراهش باشه و حمایتش کنه و دلایلی که دخترا واسه خودشون دارن باعث شده ازدواج کم شه.

9: تنها و تنها مشکلات مالی و گرانی، مشکل نبود شغل دلیل دیر ازدواج کردن جوانهاست.

10: این آقایون که اکثرا ما خانومها رو دیو دوسر میبینن و اینقدر همه چی بر علیه اونهاست! و واقعا دارن عذاب میکشن ! خوب برادر من ازدواج نکـــــــــــــــــــــن.... مگه کسی مجبورتون کرده ... بگذار ما بترشیم .... من نمیفهمم طبق این آمار ما قرار بترشیم دیگه ... شما چرا انقدر ناراحتین!

11: خواهرمن آخه کیه که از ازدواج بدش بیاد اما شما دخترا توقعتون رفته بالا خانواده هاتونم که انگار دارن خونه معامله میکنن شماها رو جنس فرض کردن!

12: خب معلومه این پسرا هستن که بی عرضه شدن و توقع دارن خانواده دختر مفت و بی دردسر بهشون دختر بدن.

13: خب دختر ندن اینقدر دختر فراوونه و گیسهاش مثل رنگ دندوناش شده که از شمارش خارجه این افه اومدن ها هم دیگه امروز جواب نمیده.

14: پسرها را هم از سر راه نیاوردن به شماها بدن.

15: این نوع دید یا فرهنگ دادن دختر به پسر که انگار یک نوع مبادله‌ی کالاست مشکل اصلی رو ایجاد کرده. وقتی بحث مبادله میشه خود به خود وارد مقوله‌ی اقتصاد و تئوری پایه اون یعنی عرضه و تقاضا مطرح میشه. خوب وقتی چیزی گرون میشه تقاضابرای اون کاهش پیدا میکنه و پس از مدتی تولید کنندگان(خانواده‌ها) مجبورن قیمتها را پائین بیارن تا بازار به نقطه تعادل برسه. بدین ترتیب اگه پسرها نرن سراغ زن گرفتن کم کم مهریه ها هم پائین خواهد آمد. احتمالاً سرعت کاهش قیمت سریع تر از سایر کالاها خواهد بود چون بحث بالارفتن سن دخترها مطرحه و اگه خودداری پسرها از ازدواج طول بکشه، احتمالاً منحنی تقاضا وارون میشه و آنوقت دختر خانوم ها میرن به خواستگاری پسرها، مثل خیلی از نقاط دنیا.

16: نه پسرا بی عرضن نه دخترا پرتوقع.......نمیدونم همیشه یه جای کارای ما ایرانیا میلنگه......هیچی درست نیس.....به بهداشت...فرهنگ...ورزش...اقتصاد...هرچی نگاه کنیم مشکل داریم اساسی.......یه کاریم کردیم کشورای دیگه تجربه و علمشونو نمیدن.......کلا گیر کردیم.........همه دارن یه روزو تو زندگیشون تکرار مکنن ....صبح پا میشن اگه کار داشتن میرن، نداشتن میمونن......و کارای تکراری دیگه! ایشالا خدا کمکمون کنه....

17: متاسفانه از روابط بی قید و بند دختر خانم ها و آقا پسر ها هم باید یاد کرد. من خودم دخترای فامیل یا دور برو وقتی می بینم یک سره با موبایل در حال اس ام اس بازی هستن و کسی حتی پدر مادرشون حق نداره به گوشیشون دست بزنه ، نسبت به اردواج سست میشم.چه میشه کرد ما که یه شبه نمیتونیم همه چیزمونو بریزیم دور و غربی بشیم.این فکر که قرار باشه یه روزی با کسی زندگی کنم که قبل از من احساساتشو با چند نفر دیگه در میون گذاشته،یا سوار ماشین ی پسر دیگه شده یا...خب برام ناراحت کنندس. همیشه با خودم میگم ننه باباهای ما که با قیدو بند زندگی کردن ما که بچه هاشونیم این شدیم حالا قرار بچه های این مردای بیکار و این زنای دماغ عملی اس ام اس باز چی بشن؟

شما چه نظری دارید؟