صدای جوان

صدای جوان، صدای نسل جوان، شغل، کار، درامد، ازدواج، مسکن، تفریح، اوقات فراغت

صفحه نخست | آرشیو | تماس با ما
فهرست موضوعی جوان و ورزش | جوان و معرفت | جوان و ازدواج | جوان و کارآفرینی | جوان و فرهنگ | جوان و محیط زیست
اگر همه آرزوها برآورده می شد، هیچ آرزوئی برآورده نمی شد || به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد || خلاقیت یعنی بهترین استفاده از داشته ها و شرایط کنونی || اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، هم‌اکنون انجامش دهید، وگرنه پشیمان خواهید شد
هفت خان دهه شصتی ها
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٢
 

رحلت حضرت رسول اکرم(ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) را به همه دوستان گرامی تسلیت عرض میکنم (جمعه 22/10/91)

                                                                                        

مناسبت: فردا سالگرد شهادت میرزا تقی خان امیرکبیر است (جمعه بیستم دی ماه 1230)

 

میرزا تقی خان امیرکبیر، ستاره بی نظیر تاریخ ایران زمین که صد و پنجاه و اندی سال پیش به عنوان صدراعظم ایران درخشید و در کمتر از سه سال و دو ماه بعد از شروع صدارتش خاموش شد. آشپززاده ای که به دلیل استعدادش مورد توجه قرار گرفت و توسط قائم مقام، والامقامی آگاه و وطن پرست شد.

میرزا تقی ‌خان فراهانی از نوادر تاریخ کشور ماست. روحیه اصلاح طلب و عشق عمیق وی به استقلال و آزادی و اقتدار ملت مسلمان ایران، زمانی به فریاد دادخواهی ملت مظلوم لبیک گفت، که می‌رفت تمامی ثروت و عزت کشور برای همیشه در کام جهنمی استعمار و استکبار جهانی بلعیده شود. زمانیکه دربار فاسد پادشاهی و رجال سیاسی سر سپرده، مزدورانه و مزورانه علناً سنگ بندگی طاغوت‌های شرق و غرب را به سینه می‌زدند و بی‌شرمی و گستاخیشان به حدی رسیده بود که حتی کوششی در اختفای بندهای اسارت و یوغ بندگی و بردگی خویش نمی ‌نمودند. امیرکبیر در برابر دشمنان دین و مجریان سیاست استعماری، یک تنه قیام کرد و پوزه استکبار و عمّال داخلیش را به خاک مالید.

 

 بارالها! او را که در راه اعتلای دین تو ، برای رفاه و آسایش ملت و در جهت بالندگی کشور خویش گام برداشت ، قرین رحمت خود فرما لبخند 19/10/91

 * * * *

این مطلب رو از اینترنت و در قالب طنز اینجا گذاشتم و چون جمع زیادی از شنونده های رادیو جوان رو دهه شصتی ها تشکیل میدند بد نیست کمی با تاریخ زندگی خودشون آشنا بشند

برخی از مورخان و کارشناسان که اکثرا دهه ی هفتاد به بالا بودند اخیرا کشف کردند دهه ی شصتی ها خوشبخت ترین انسان هایی بودند که بعد از آدم و حوا پا به این کره ی خاکی گذاشتند

بر اساس این یافته ها دهه ی شصتی ها از تولد تا بعد از وفات 7 خوان را می گذرانند. (البته برخی را گذرانده اند.) خوان هایی که همواره از آن سربلند بیرون آمده اند!

هفت خان دهه شصتی ها

جوانان دهه شصتی هیچگاه نا امید نمیشوند آنها مراحل سخت تر از این ها را قبلا با موفقیت گذرانده اند

خان اول: بحران پوشک و شیرخشک 

  در دهه ی شصت اصطلاحی بین زوج های جوان وجود داشت، آنها می گفتند: بچه که عمر و نفسه ده تاش کمه، هزارتاش هم بس نیست!
  در همین راستا و همچنین در راستای نبود سینما، پارک و … برای گذراندن وقت در انتهای شب در بیرون از منزل، کانون های خانواده گرم و گرم تر شدند، آنقدر گرم که برخی محققین بر این عقیده هستند که گرم شدن زمین و آب شدن یخ های قطب شمال و جنوب نتیجه ی اقدامات انجام گرفته شده در دهه ی شصت می باشد.  

   دهه ی شصتی ها بسیار خوش شانس بودند، زیراکه به دلیل افزایش کمّی شان با بحران پوشک مواجه شدند، آن زمان هم مثل الان چینی ها مهربان نبودند که هر چیزی که کم داریم برایمان صادر کنند، در نتیجه به طور متوسط هر دهه ی شصتی هفته ای فقط یکی دو روز پوشک می بست و در باقی ایام هفته در آزادی کامل به سر می برد؛ البته این دهه ی شصتی ها از همان ابتدا نیز جنبه ی آزادی را نداشتند و با اعمالی که بر روی گل های قالی انجام دادند باعث بدنامی فرش های دستبافت ایرانی در سطح بین الملل شدند و کاهش صادرات فرش دستباف در این روزها نتیجه ی اقدامات نادرست دهه ی شصتی ها در آن زمان می باشد!  
   در کنار این بحران ، بحران شیر خشک هم مزید بر علت بود تا  آنها با دست و پنجه نرم کردن با این بحران ها در کودکی امروز آماده ترین نسل حاضر برای اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه ها می باشند!  

 خان دوم: مدرسه  

 دهه ی شصتی ها کلا خوش به حالشان بود، در کلاس های شونصد نفره درس میخواندندیافته های علم آمار و احتمال نیز ثابت کرده هر چه تعداد دانش آموزان یک کلاس بیشتر باشد احتمال اینکه معلم از دانش آموزی درس بپرسد کمتر است؛ البته این اصل در مورد دهه ی شصتی ها صدق نمی کرد زیرا تا معلم اسامی بچه ها را میخواند تا حضور و غیاب کند وقت یک ساعت و نیمه ی کلاس تمام می شد.  


 خان سوم: دانشگاه  

کلاً مسئولان هوای دهه ی شصتی ها را خیلی داشتند، مدام برایشان سدسازی میکردند، یکی از این سدهای سخته شده در آن سال ها "سد کنکور" نام داشت که البته به جای آب پشت آن داوطلب جمع می شد؛ مزیت سد کنکور به سدهای دیگر این بود که اصلا سوراخ نمی شد و لازم نبود کسی پتروس بازی دربیاورد و تا یک ماه انگشتش آبسه کند!
 دهه ی شصتی ها در پشت این درب روزهای بسیار خوشی را گذراندند و روزها و شب های بسیاری را با تست های 4 گزینه ای هم آغوش شدند، و در انتها نیز به جنگ غول کنکور رفتند.  
 مسئولان در یک اقدام ژرف نگرانه و آینده بینانه از غول کنکور دعوت کردند تا بیاد و با دهه ی شصتی ها به عنوان یک بازی تدارکاتی دست و پنجه نرم کند تا دهه ی شصتی ها آمادگی پیدا کنند در سال ها بعد با غول های بزرگتری همچون غول تورم و بیکاری و مسکن و … مبارزه کنند! 

 بقیه در ادامه  ادامه مطلب ...


خان چهام: کار  

دهه ی شصتی ها کم کم از دانشگاه بیرون آمدند، البته خودشان چندان تمایلی به بیرون آمدن از دانشگاه نداشتند اما دهه ی هفتادی ها آنقدر وارد دانشگاه شدند که دیگر در دانشگاه جایی نمانده بود و دهه ی شصتی ها از آنطرف دانشگاه بیرون افتادند!
 فرصت های کاری بسیار بالایی برای آنها وجود داشت، از آبیاری گیاهان دریایی و گردگیری میز رایانه گرفته تا آسفالت سابی و متر کردن عرض خیابان ها.  


 خان پنجم: ازدواج  

 همان طور که دهه ی شصتی ها سنشان بالا می رفت ازدواج هم سنش بالا می رفت، در همین راستا اکثر کارشناسان معتقد هستند دلیل بالا رفتن سن ازدواج نه بیکاری است و نه گران بودن مسکن، بلکه تنها دلیل بالا رفتن سن ازدواج، بالا رفتن سن دهه ی شصتی ها می باشد!  
    
    
 خان ششم: عزرائیل  

 در همین راستا پیش بینی می شود دهه ی شصتی ها بسیار بسیار زیاد عمر کنند، زیرا همه ی آنها با هم به دنیا آمده اند و در نتیجه همه با هم بزرگ شده اند پس همه تقریبا در یک بازه زمانی فوت خواهند کرد؛ عزرائیل یحتمل در آن زمان که دهه ی شصتی ها به زمان مرگشان برسند آنقدر سرش شلوغ خواهد شد که دیگر بدون وقت قبلی جان کسی را نمی گیرد و در نتیجه دهه شصتی ها چند سالی را در وقت اضافه سپری خواهند کرد.  

 خان هفتم: آن دنیا!  

 بالاخره نمی شود همه چیز به کام دهه ی شصتی ها باشد، یحتمل آنها در آن دنیا با مفهوم کمبود امکانات مواجه خواهند شد، پیش بینی می شود در آن دنیا به همه ی روح های دهه ی شصتی بال نرسد و برخی از روح های دهه ی شصتی نتوانند در آسمان پرواز کنند! 

منبع: اینترنت

پ.ن.1: ایام سوگواری و  اربعین حسینی در پیش است. این ایام رو به شما و خانواده محترمتون تسلیت میگم.دوستان التماس دعا دارم من رو هم در خلوتتون با خدا فراموش نکنید.ممنون 12/10/91

پ.ن.2: " باسواد های بی سواد " یا مدرک گرایی وتحصیلات بی ثمر برای جامعه ، موضوع برنامه جوونی دربست روز سه شنبه 5 دی ماه بود که یه جورایی به همین دهه شصتی ها اشاره داشت. امیدوارم از این نوع برنامه های خوب رادیو جوان استفاده کنید.

پ.ن.3: دوستان این تاریخ زندگی دهه شصتی ها بود که من در اینترنت خوندم اگر شما از دهه های دیگه مثلا دهه هفتاد هستید و دوست دارید تاریخ زندگیتون رو برای دوستان دیگه نقل کنید میتونید در این پست برای دوستانتون بنویسید. 

پ.ن.4: دوستان کریسمس و تحویل سال نو میلادی رو به همه شما عزیزان صمیمانه تبریک میگم امیدوارم سال نو سالی توام با موفقیت و سربلندی برای همه شما عزیزان باشه.لبخندفرشتهمژه

این هم هدیه من به همه این دوستان

 دوستان کریسمس و تحویل سال نو میلادی رو به همه شما عزیزان صمیمانه تبریک میگم امیدوارم سال نو سالی توام با موفقیت و سربلندی برای همه شما عزیزان باشه