صدای جوان

صدای جوان، صدای نسل جوان، شغل، کار، درامد، ازدواج، مسکن، تفریح، اوقات فراغت

صفحه نخست | آرشیو | تماس با ما
فهرست موضوعی جوان و ورزش | جوان و معرفت | جوان و ازدواج | جوان و کارآفرینی | جوان و فرهنگ | جوان و محیط زیست
اگر همه آرزوها برآورده می شد، هیچ آرزوئی برآورده نمی شد || به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد || خلاقیت یعنی بهترین استفاده از داشته ها و شرایط کنونی || اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، هم‌اکنون انجامش دهید، وگرنه پشیمان خواهید شد
سرشماری اینترنتی، کاهش هزینه و زمان
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ٤:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٧/۱٢
 

سرشماری اینترنتی، کاهش هزینه و زمان

سایت سرشماری سال 95 

مسئول کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 گفت: مشارکت پاسخگویان در سرشماری اینترنتی موجب کاهش هزینه و زمان اجرای آن می‌شود. سرشماری عمومی نفوس و مسکن به شیوه حضوری پیچیده و پرهزینه است و منابع حاصل از این صرفه‌جویی می‌تواند در طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای کشور استفاده شود.

علیرضا آقاجانی در نشست با اصحاب رسانه که در محل فرمانداری صومعه‌سرا برگزار شد، با بیان اینکه سرشماری عمومی نفوس و مسکن یکی از کامل‌ترین و موثرترین راه‌های گردآوری اطلاعات آماری مورد نیاز برای برنامه‌ریزی در هر کشوری است، اظهار کرد: برای اداره هر کشور برنامه‌ریزی لازم است. برنامه‌ریزی دقیق و درست و داشتن اطلاعات آماری دقیق برای مسئولان کشور حائز اهمیت است.

مسئول کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن صومعه‌سرا با اشاره به زمان آغاز سرشماری الکترونیکی تصریح کرد: در سرشماری الکترونیکی خانوارها می‌توانند از ۳ لغایت ۲۴ مهرماه سال جاری با استفاده از اینترنت در سامانه سرشماری www.sarshomari95.ir وارد شوند و اطلاعات خود را ثبت کنند و پس از تکمیل فرم سرشماری اینترنتی« کد آماری» دریافت نمایند.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین اطلاعات آماری برای برنامه‌ریزی، ویژگی‌های جمعیتی کشور اعم از مرد، زن، دانش‌آموز، کودک، جوان، افراد سالمند و… است، افزود: ویژگی‌های جمعیتی کشور برای برنامه‌های توسعه‌ای کشور، تعیین بودجه ملی و استانی، ساخت مدارس، مراکز بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی برای استان‌ها، شهرها و روستاهای کشور بسیار ضروری است.

آقاجانی سرشماری را یکی از قدیمی‌ترین روش‌های جمع‌آوری اطلاعات برای تصمیم‌گیری دانست و خاطرنشان کرد: مرکز آمار ایران از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۸۵ هر ده سال یکبار سرشماری عمومی نفوس و مسکن را اجرا کرده است. پس از سرشماری سال ۱۳۸۵ بنا به برخی ضرورت‌ها و بر اساس مصوبه هیئت وزیران، فاصله زمانی سرشماری به پنج سال کاهش یافته است.

وی با یادآوری اینکه تاکنون هفت سرشماری عمومی نفوس و مسکن در کشور اجرا شده است، گفت: در سال ۱۳۹۵، مرکز آمار ایران هشتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن را به شیوه الکترونیکی(بدون کاغذ) اجرا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه مشارکت پاسخگویان در سرشماری اینترنتی موجب کاهش هزینه این طرح ملی و تسریع روند اجرای آن می‌شود، ابراز کرد: سرشماری عمومی نفوس و مسکن به شیوه حضوری پیچیده و پرهزینه است.


در روش مصاحبه حضوری نیز ماموران سرشماری از ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان ماه به محل سکونت خانوارها مراجعه می‌کنند و با استفاده از تبلت اطلاعات افرادی را که از طریق اینترنتی فرم خود را تکمیل نکرده‌اند جمع‌آوری می‌کنند. همچنین ماموران سرشماری« کد آماری» افرادی را که به شیوه اینترنتی فرم سرشماری را تکمیل نموده‌اند را نیز دریافت می‌کنند.

وی نام و نام‌خانوادگی، شماره ملی، سن، جنس، دین، تابعیت، وضع سواد، مدرک تحصیلی، وضع مهاجرت، وضع فعالیت، وضع زناشویی و فرزندآوری، پوشش بیمه درمانی را از جمله سوالاتی برشمرد که خانوارها باید در سرشماری اینترنتی و یا حضوری پاسخ دهند.

آقاجانی نقش دانش‌آموزان را به عنوان همیار سرشماری مهم خواند و اظهار کرد: با توجه به اهمیت سرشماری و نقش دانش‌آموزان در خانواده‌ها، به عنوان همیار سرشماری می‌توانند ایفاگر نقش مهمی در جمع‌آوری و انتقال اطلاعات درست به مامورین سرشماری و یا در پر کردن فرم اینترنتی باشند. دانش‌آموزان با ترغیب و آگاه‌سازی والدین و دوستان به مشارکت در سرشماری، می‌توانند موجب هر چه بهتر برگزار شدن این طرح شوند.

مسئول کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن صومعه‌سرا در پایان با اشاره به ابلاغیه ریاست جمهوری مبنی بر مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی در سرشماری عمومی نفوس و مسکن اظهار کرد: کلیه دستگا‌های اجرایی موظف هستند در راستای هر چه بهتر برگزار شدن این طرح امکانات، تجهیزات و…را در سرشماری نفوس و مسکن به کار گیرند. برای بهتر برگزار شدن این طرح برنامه‌های آموزشی برای روسای ادارات، دهیاران، فرهنگیان و دانش‌آموزان شهرستان برگزار خواهد شد.