صدای جوان

صدای جوان، صدای نسل جوان، شغل، کار، درامد، ازدواج، مسکن، تفریح، اوقات فراغت

صفحه نخست | آرشیو | تماس با ما
فهرست موضوعی جوان و ورزش | جوان و معرفت | جوان و ازدواج | جوان و کارآفرینی | جوان و فرهنگ | جوان و محیط زیست
اگر همه آرزوها برآورده می شد، هیچ آرزوئی برآورده نمی شد || به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد || خلاقیت یعنی بهترین استفاده از داشته ها و شرایط کنونی || اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، هم‌اکنون انجامش دهید، وگرنه پشیمان خواهید شد
پاسخ دبیر جشنواره جوانه رادیو جوان به معترضان نتایج داوری آثار ارسالی
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ۱:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٠
 
 
 پاسخ دبیر جشنواره جوانه به معترضان...

همزمان با اعلام آثار منتخب و راه یافته به داوری نهایی از سوی دبیر خانه جشنواره و اعتراض تعدادی از افرادی که اثرشان به داوری نهایی راه پیدا نکرده بود دبیر اجرایی جشنواره پاسخگوی سؤالات و شبهه ها در این بخش ها شد.

حمیدرضا افتخاری در خصوص آثار رد شده در بخش برنامه سازی گفت:در بخش برنامه سازی  آثار بسیار خوبی به دست ما رسید که به جرات می توان گفت بعضی از آثار دریافت شده همین الان قابلیت پخش در رادیو را دارند. بیش از 3 هزار اثر در بخش برنامه سازی به دست ما رسید و طبیعی است که نمی شود همه آثار را برای داوری فرستاد.

 مسئول داوری بخش برنامه سازی ادامه داد: 

بقیه در ادامه مطلب ...


همه افرادی که در جشنواره شرکت کرده اند فکر می کنند بهترین اثر را فرستاده اند . به واقع آثار بسیار خوبی را هم دریافت کرده ایم شاید 10 یا 15 درصد از آثار دریافتی مشکلات عمده  از لحاظ فنی یا... داشته اند اما بقیه آثار به واقع خوب بوده اند بیشترین نقصی که آثار غیر قابل داوری داشته اند این است که فاقد کار خلاقه بوده اند . وقتی در عرصه رقابت وارد می شوید باید خلاقیت را هم در کار لحاظ کنید بین دو اثر که امتیاز یکسانی دارند مطمئنا آن اثری انتخاب شده است که خلاقیت بیشتری در آن لحاظ شده است. برنامه ای که یک کپی از برنامه های در حال پخش است مجالی برای رقابت با دیگر آثار نخواهد داشت

 

او خاطر نشان کرد: مهمترین ملاک برای انتخاب در بخش برنامه سازی(سردبیری) سوژه بوده است ارائه کردن یک نگاه جدید در حوزه برنامه سازی بسیار مهم است و بازسازی کردن برنامه های در حال پخش رادیو اهمیتی ندارد.

ضمن اینکه افراد شرکت کننده به واقع زحمت کشیده اند و تمام تلاششان را انجام داده اند و این خیلی ارزشمند است اما کاش می شد من یک به یک ایرادات کارهای دوستان را به آنها نشان دهم.

 

او خارج از موضوع بودن و یا عدم رعایت چارچوب های جشنواره را از عمده ترین اشکالات آثار رد شده عنوان کرد و افزود: شاید به واقع اثر بسیار خوبی هم به دست ما رسیده باشد اما ممکن است خارج از موضوع جشنواره بوده و یا به صورت مکتوب فرستاده شده باشد و یا قالب های اعلام شده اعم از زمان برنامه و فرمت آن را دارا نباشد. حتی این آثار هم مورد داوری قرار گرفت ولی امتیاز بسیار زیادی از این افراد کم شد در رقابتی که خیلی نزدیک است ،سطح آثار بالاست و امتیازات مماس همدیگر است به وضوح کم شدن امتیاز بالا از یک فرد او را از دور رقابت حذف خواهد کرد.

 

او تصریح کرد:در بین آماتورها هم یک اثر بهتر از دیگری است و بالاخره یک اثری باید به داوری نهایی راه پیدا کند ما می توانستیم اصلا نتایج انتخاب آثار را اعلام نکنیم . بعضی از آثار صرفا به خاطر گوینده یا گزارشگرشان بالا آمده اند.به هر حال در برنامه سازی 6 عنوان در بخش آنونس 3عنوان و در بخش مستند نیز 3 عنوان افراد پذیرفته می شوند و این طبیعی است که وقتی رقابت فشرده باشد و قرار است که درصد کمی به مرحله نهایی راه پیدا کنند اختلاف امتیازی هر چند اندک می تواند تاثیری بسزا در پذیرفته شدن فرد داشته باشد.

 

او در پاسخ به این سؤال که ملاک شما برای آماتور بودن چیست و چرا نام بعضی از افراد حرفه ای هم در بین منتخبین دیده می شود گفت: از نظر ما آماتور کسی است که در سازمان صدا و سیما شاغل نباشد حتی اگر فردی در صدا و سیمای یکی از مراکز استان ها فعالیت داشته باشد باز هم جز، 5 نفر نهایی نخواهد بود. اما در خصوص دانش آموختگان باشگاه رادیویی جوان صرفا افرادی مجاز به شرکت بوده اند که ترم 1 یا 2 باشند چرا که این دو ترم بسیار در سطح مبتدی برگزار شده و بیشتر مباحث تئوری آموزش داده می شود همین طور ما نمی توانیم مشخص کنیم که چه تعداد از افراد در دوره ها یا کلاس های آموزشی آموزشگاه های مختلف در سرتاسر کشور شرکت کرده اند .

او ادامه داد: مستند در واقع بخش جنبی این جشنواره بود و شرط غیر حرفه ای بودن برای آن وجود نداشت اما اگر در این بخش هم فردی حرفه ای پذیرفته شود در لیست 5 نفر نهایی قرار نخواهد گرفت.همین طور بخش موسیقی نیز جز برنامه سازی قرار داده نشده است.

 

افتخاری در پاسخ به این سؤال که چرا نتایج داوری را قبل از اختتامیه اعلام  نمی کنید و همه 10 کاندیدا باید در روز اختتامیه حضور داشته باشند اظهار کرد: در همه جشنواره ها روال به این گونه است که چند نفر کاندیدا برای هر بخش انتخاب می شود. ما در هر بخش 2 نفر برگزیده خواهیم داشت لذا 10 کاندیدا در هر بخش معرفی خواهیم کرد و روز اختتامیه نتیجه نهایی اعلام خوهد شد.در ضمن همه کاندیداها دیپلم شرکت در جشنواره را دریافت خواهند کرد.

 

او با بیان اینکه داوری در بخش های مختلف آغاز شده است افزود: در بخش ایده و وبلاگ داوری صورت نگرفت و همه آثار مستقیما برای داوری فرستاده شدند . سطح کیفی این آثار در حدی بوده که داوری شوند در این بخش ها کلیه آثار به داوری نهایی راه پیدا کرده اند کار داوران در این بخش بیشتر شده است

 

او در رابطه با ایده های دریافتی نیز گفت: در این بخش حساسیت ویژه ای داشتیم به همین علت می خواستیم که آثار با دقت بیشتری بررسی شوند همه آثاری که در این بخش رسیده بود وارد داوری نهایی شدند همین طور در رابطه با بخش نقد نیز کلیه نقدها به برنامه سازان ارجاع داده خواهد شد.

 

او با تاکید براینکه رای داوران تغییر نخواهد کرد خاطر نشان کرد: به دوستانی که در جشنواره شرکت کرده اند اطمینان می دهم که اثر آنها توسط داوران مجرب و متعهد بررسی شده است و در این راستا هیچ اعتراضی وارد نیست و رای داوران تغییر نخواهد کرد.