صدای جوان

صدای جوان، صدای نسل جوان، شغل، کار، درامد، ازدواج، مسکن، تفریح، اوقات فراغت

صفحه نخست | آرشیو | تماس با ما
فهرست موضوعی جوان و ورزش | جوان و معرفت | جوان و ازدواج | جوان و کارآفرینی | جوان و فرهنگ | جوان و محیط زیست
اگر همه آرزوها برآورده می شد، هیچ آرزوئی برآورده نمی شد || به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد || خلاقیت یعنی بهترین استفاده از داشته ها و شرایط کنونی || اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، هم‌اکنون انجامش دهید، وگرنه پشیمان خواهید شد
از جوانی خود بهتر استفاده کنید
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ٥:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۳
 
چگونه از جوانی خود بهتر استفاده کنیم و پویایی و نشاط داشته باشیم؟

در پاسخ به این سؤال، از نهج‏البلاغه حضرت امیر(ع) بهره می‏گیریم. یکی از نامه‏های مفصّل نهج‏البلاغه، نامه‏ی حضرت علی(ع) به فرزندش، امام حسن مجتبی(ع) است. مراجعه به این نامه، بسیاری از مسائل جوانان و نوجوانان، برای ما روشن می‏شود. این نامه، عالی‏ترین سند تربیتی قشر نوجوان و جوان است؛ چون شکل و محتوایی مفصّل دارد و مجموعه گران‏ قدری است و شاید تا حال، چندان به آن توجه نشده است.
جامعیت و ارزشمندی این نامه را می‏توان با توجه به چند نکته احراز نمود و سپس به کار گرفت؛ اول آن که خود حضرت در مقدّمه نامه، خطاب به امام حسن(ع) می‏فرماید: من هر آن چه برای تو لازم است، در این جا آورده‏ام و نیز گزیده‏ای از حاصل تجربه‏های خودم که تو را بی‏نیاز می‏کند از این که دوباره آنها را تجربه کنی و همه آنها را برای تو آورده‏ام. دوم آن که شکل و قالب این نامه، منحصر به فرد است؛ زیرا به صورت وصیت‏نامه از سوی حضرت به عنوان پدر، برای فرزندش نگاشته شده است و طبعاً شامل مهم‏ترین رهنمودهایی است که برای یک جوان، مورد نیاز است.
نکته سوم، به نحوه دسته‏بندی محتوای این نامه نورانی برمی‏گردد که آن چنان در بخش‏ های گوناگون تقسیم شده است که جوانب متعدد بحث درباره نسل جوان را شامل می‏شود. موضع امیر مؤمنان نسبت به جوان و نوجوان که از این نامه استنباط می‏شود، این است که بهترین مخاطب برای تعلیم و تربیت دینی و آماده‏ترین نسل برای تهذیب نفس و تزکیه روح، همین نسل نوجوان و جوان است. حضرت می‏فرماید: «قلب نوجوان و جوان، همانند زمین بکر و آماده کشت است؛ هر بذری در آن افکنده شود، آن را می‏پذیرد». این جمله، بیان می‏کند که نوجوانان و جوانان، کاملاً مهیّا و آماده برای پذیرش و به کارگیری پیام‏های تربیتی، اخلاقی و دینی هستند.


از جوانی خود بهتر استفاده کنید


از همین جا نکات و مطالب نظری، کاربردی و عملی را شروع می‏کنیم. این مطالب عبارتند از:
الف) انتخاب استادی اخلاقی و تربیتی، برای جوان، ضروری است؛ یعنی شخصی که جوان با او تفاهم داشته باشد؛ چون یکی از مقدمات ضروری تهذیب و تربیت، انتخاب استاد راه یا«راهبر» است(الگوی مناسبی که برای شروع کار می‏توانیم پیشنهاد کنیم، این است که از کتاب«شرح چهل حدیث» امام راحل استفاده کنید).
عامل بعدی، دوست است. دوست خوب، در تربیت نوجوان و جوان، تأثیر مثبت دارد و دوست بد، تأثیر بد.
شاخصه بعدی خودسازی، تفکّر است. ممکن است انسان از پدر و مادر بد یا خوب، استادان خوب یا بد، جامعه بد یا خوب، دوستان بد یا خوب و... برخوردار باشد؛ ولی وقتی بالغ و عاقل شد، باید خودش فکر کند و خودش را بسازد. «آرزو» و«خیال»، دو عامل غفلت و تباهی جوان است و باید از این دو، برای تهذیب نفس بهره گرفت. پیام‏های این وصیت‏نامه عبارتند از:

1. انسان و حوادث روزگار
از پدری فانی که اعتراف به گذشت زمان دارد... به فرزند آرزومند ... پس از ستایش پروردگار، همانا گذشت عمر و روی آوردن به آخرت، مرا از یاد غیر خودم بازداشته و تمام توجه مرا به آخرت کشانده است... .

2. مراحل خودسازی‏
پیوسته به یاد خدا باش. دلت را با یاد خدا زنده کن هوای نفس را با بی‏اعتنایی به حرام، بمیران. جانت را با یقین، نیرومند کن و با یاد مرگ، آرام کن در دیار مردگان، گذر کن و بیندیش که آنها چه کردند!

از جوانی خود بهتر استفاده کنید

3. در اخلاق اجتماعی‏
به نیکی‏ها امر کن و خود نیکوکار باش. در این فراز، امیر مؤمنان(ع) از تساهل و تسامح پرهیز می‏دهد. از دیدگاه آن حضرت، همه اقشار جامعه نسبت به هم مسؤولیت کامل دارند. با دست و زبان، بدی‏ها را انکار کن و بکوش تا از بدکاران دور باشی... . شناخت خود را درباره دین، به کمال برسان و خودت را به استقامت کردن در برابر مشکلات عادت بده که شکیبایی در راه حق، عادتی پسندیده است... .

4. تربیت فرزند
در تربیت تو شتاب کردم؛ پیش از آن که دل تو سخت شود و عقل تو به چیز دیگری مشغول شود ... .
در آغاز تربیت، تصمیم گرفتم تا کتاب خدای توانا و بزرگ را همراه با تفسیر آیات، به تو بیاموزیم و شریعت اسلام و احکام آن را از حلال و حرام، به تو تعلیم دهم و به چیز دیگری نپردازم. اگر چه مخاطب این نامه، امام حسن مجتبی(ع) فرزند دلبند مولا علی (ع) است، ولی حضرت امیر پدر همه شیعیان است؛ پس وصایای این پدر روحانی و دینی را بخوانیم و بعد به تدریج به کار بندیم.

منبع: پرسمان