صدای جوان

صدای جوان، صدای نسل جوان، شغل، کار، درامد، ازدواج، مسکن، تفریح، اوقات فراغت

صفحه نخست | آرشیو | تماس با ما
فهرست موضوعی جوان و ورزش | جوان و معرفت | جوان و ازدواج | جوان و کارآفرینی | جوان و فرهنگ | جوان و محیط زیست
اگر همه آرزوها برآورده می شد، هیچ آرزوئی برآورده نمی شد || به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد || خلاقیت یعنی بهترین استفاده از داشته ها و شرایط کنونی || اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، هم‌اکنون انجامش دهید، وگرنه پشیمان خواهید شد
حداقل جهیزیه‌ عروس ۱۲ میلیون (کالای ایرانی)
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ٦:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧
 

با گشت و گذار در بازار پر طمطراق جهیزیه در پایتخت و محاسبه سر انگشتی قیمتها می توان گفت که باید حد اقل ۱۲ میلیون تومان در جیب داشته باشی تا بشود یک جهیزیه آبرومندانه و حداقلی از کالاهای ایرانی تهیه کرد.

بر اساس رسم ورسوم ایرانی ها عروس خانم ها باید قبل از مراسم عروسی جهیزیه کاملی داشته باشند. هرچند این جهیزیه می تواند بر اساس الگوهای اسلامی بسیار سبک تعریف شود اما برخی رفتارها و خرده فرهنگ های ابداعی و غلط که ناشی از چشم و هم چشمی میان خانواده ها است آن را به سدی بزرگ برای خانواده عروس تبدیل کرده است.

گشت و گذار با عروس و دامادها در بازار جهیزیه تهران
در بازار جهیزیه باید کفش آهنی پا کرد و پرسان پرسان بهترین کالا و ارزان ترین آن را برای جهیزیه خرید. در این میان انتخاب لوازم اصلی آشپزخانه مانند اجاق گاز، یخچال، ماشین لباسشویی و جاروبرقی و غیره از اهمیت بیشتری برخوردار است و به قول معرف پیشانی جهیزیه محسوب می شود. با عروس و دامادهای جوان در بازار همراه شدیم تا نحوه خرید جهیزیه را گزارش کنیم. برخی فقط قیمت می پرسیدند و به هم خیره می شدند و برخی هم کارت فروشگاه را گرفته و گروهی هم سفارش خرید می دادند. همه جور عروس دامادی را دیدیم .... از کم درآمد تا قشر پردرآمد!

نکته قابل تامل این بود که در میان بازار لوازم خانگی برخی خانواده ها بیشتر به دنبال کالای ایرانی و برخی به دنبال کالای خارجی بودند. یکی از فروشندگان کالاهای ایرانی می گوید: افرادی بوده اند که از وضع مالی بسیار خوبی برخوردار بوده اند اما تاکید بر خرید کالای ایرانی داشته اند. وقتی سئوال کردیم می گویند ایرانی باید کالای ایرانی بخرد تا هم چرخ اقتصاد بچرخد و هم کشور رونق بگیرد. برخی از این خریداران بر اساس فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری و برخی هم بر اساس شعار کالای ایرانی رونق اقتصادی بر این تفکر استوار هستند.

 
 
داستان وام ازدواج جوانان ایرانی
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ٦:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧
 
بانک ملی ایران از ابتدای سال 94 تا پایان مهر ماه، 579 هزار و 824 فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به ارزش 9 هزار و 320 میلیارد و 622 میلیون ریال پرداخت کرده است.
آخرین شرایط پرداخت وام ازدواجظرف مدت مذکور این بانک، به 136 هزار و 233 نفر از جوانان کشور، مبلغ 4 هزار و 100 میلیارد و 878 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و تأمین جهیزیه اعطا کرد. این بانک در بخش رفع احتیاجات ضروری هموطنان بالغ بر 940 میلیارد ریال و در بخش تعمیر مسکن حدود 43 میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت کرده است.

 
 
سرگرمی دختر و پسر های جوان ایرانی + عکس
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ٥:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧
 

قلیان یکی از وسایل تفریحی رایج در ایران و خاورمیانه است. در سالهای اخیر مصرف قلیان در بین جوانان و نوجوانان افزایش چشمگیری داشته است. این در حالیست که قلیان زمینه ساز اعتیاد و بسیاری از بیماری های سرطانی می باشد.

تاثیرات مضر قلیان بر سلامت انسان

مصرف قلیان آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.

میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

سایر خطراتی که در کشیدن سیگار مشاهده نمی شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از شیلنگ قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روان‌گردان به تنباکوی قلیان است.

تحقیقات همچنین نشان داده است که پس از 45 دقیقه استفاده از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا می‌رود.

استفاده از قلیان در کنار سرطان ریه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان و مثانه نیز همراه است.

یک تحقیق نشان داده است که کشیدن قلیان خطر ابتلا به سل ریوی را افزایش می‌دهد.

مخصوصاً کودکان در مقابل تاثیرات مضر قلیان آسیب‌پذیر هستند. اگر در محلی باشند که در آن قلیان کشیده می‌شود، احتمال ایجاد عفونت‌های ریوی، آسم و سندرم مرگ ناگهانی کودک در آنها افزایش می‌یابد.

متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد، بنابراین علاوه بر بیماری‌های ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه دارد.

این تصور، تصوری کاملاً غلط است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها نمی رساند، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد.

حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که قلیان نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

اگر فویل آلومینیومی که در قلیان استفاده می‌شود کیفیت خوبی نداشته باشد، با زغال در حال سوختن واکنش داده و موادسرطان‌زایی تولید می‌کند که موجب سرطان می‌شود.

افرادی که قلیان می‌کشند باید از این واقعیت مطلع باشند که دود قلیان چون از آب رد می‌شود و مرطوب است مدت زمان بیشتری در ریه‌ها می‌ماند. برخی میکروب‌ها، عمدتاً باکتری‌هایی که موجب سل می‌شوند، در لوله قلیان وجود دارند.

سرگرمی دختر و پسرهای جوان ایرانی+عکس


 
 
مرکز خرید شوهر (طنز)
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢۱
 

در یکی از کشورها یک مرکز خرید شوهر وجود داشت که ۵ طبقه بود و دخترها به آنجا می رفتند و شوهری برای خود می گرفتند.
شرایط این مرکز خرید این بود هر کس فقط می توانست یک بار از این مرکز خرید کند و به هر طبقه که می رفت دیگر نمی توانست به طبقه قبل برگردد.

روزی دو دختر به این مرکز خرید رفتند. در طبقه اول نوشته بود این مردان شغل خوب و بچه های دوست داشتنی دارند دختری که تابلو را خوانده بود گفت از بی کاری بهتره ولی می خوام ببینم که بالاتری ها چی دارند؟

در طبقه دوم نوشته بود این مردان شغل خوب با حقوق زیاد و بچه های دوست داشتنی و چهره زیبا دارند. دختر گفت هوم م م طبقه بالاتر چه جوریه؟

طبقه سوم نوشته بود این مردان شغل خوب با درآمد زیاد، بچه های دوست داشتنی و چهره ای زیبا داشته و درکارهای خانه هم کمک می کنند. دختر گفت وای ی ی چه قدر وسوسه انگیز ولی بریم بالاتر ببینیم چه خبره؟

طبقه چهارم نوشته بود این مردان شغل خوب با درآمد زیاد، بچه های دوست داشتنی، چهره ای زیبا، در کارهای خانه به همسر خود کمک می کنند و هدفی عالی در زندگی دارند. دختر: وای چه قدر خوب پس چه چیزی ممکنه در طبقه اخر باشه؟ پس رفتند به طبقه پنجم.

طبقه پنجم: این طبقه فقط برای این است که ثابت کند زنان راضی شدنی نیستند. از اینکه به مرکز ما آمدید متشکریم روز خوبی را برای شما آرزو می کنیم.


 
 
مشکلات ازدواج های امروزی از زبان یک پسر
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢۱
 

بعضی وقتها آنقدر دلم میگره و تحت فشار می افتم که دلم می خواد با تمام وجود گریه کنم دیگه خسته شدم از این همه فشار، از این همه سنت و فرهنگ غلط، از این همه بی توجهی اطرافیان و مسئولان، البته حق هم دارند، خودشان خرشان از پل گذشته و احتیاجات روحی و جسمی شون برطرف شده، چرا دیگه خودشون رو بخاطره ما به زحمت بندازند؟!

آه!!! به خدا این چیزایی که تو تلویزیون نشون میدن واقعیت نداره ولی آخه مگه احساسات، منطق حالیش میشه؟!!! امان از دست این بزرگترهای نادان و ظاهربین! حتی مارا هم مثل خودشون کردند، آخه یکی نیست به اینا بگه: باباجون! اگه این احساسات و غرایز از راه درست و عاقلانه و طبق دستورالعمل خدا و پیغمبر اجرا نشه، بدبختی میاره، افسردگی میاره، هزارجور بیماری روحی و جسمی و انحرافات میاره!! خیر! اصلا گوششون بدهکار نیست که نیست!!! واقعا برای خودمون متاسفم، با این که دین و راهکارهای کاملا عملی اون را داریم، دنبال بیراهه و به اصطلاح، راه چاره میگردیم!!! آخه من دردمو به کی بگم ایها الناس! آخوندامون هم که کاری نمی کنند، فقط یه سری حدیث را تکرار مکررات میکنند، فکر می کنند هنر کردند و مشکل حل شد!

دلم گرفت از آسمون، هم از زمین هم از زمون، تو زندگی چقدر غمه، دلم گرفته از همه میگند ما دختر دست گلمونو که تو پنبه بزرگش کردم، بدیم به یه پسر آسمون جل بی همه چیز!؟ مگه بچمونو از سر راه اوردیم؟ بله! بچتونو از سر راه نیاوردید، خیلی هم پاش زحمت کشیدید، حاضر هم نیستید به پسری مثل من بدیدش، ولی حاضرید بدیدش دست پسرای خیابونی!، حاضرید ولش کنید به حال خودش تا از روی نیاز به ابراز و دریافت احساسات و عواطف، نا خودآگاه به هزار چیز نکبت و کوفت و زهرمار مثل، خودآرایی برای جلب توجه دیگران و جوونایی مثل من، خودارضایی، دوستیهای خیابونی و... تن بده، بعدم که من بخوام برم خواستگاری با هزارجور مانع تراشی و سخت گیری های پوچ و بی دلیل مانع ارضای صحیح تمایلاتشون بشید! طوری که نیست! بکنید! نتیجش هم همین میشه که الآن دارید می بیند، همین قیافه های عجق وجق تو خیابونا، دخترهای مجرد با سن بالا و...، بازم احتیاج هست بگم!؟


 
 
مشکلات ازدواج های امروزی از زبان یک دختر
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ٥:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢۱
 

ازدواج از زبان یک دختر: مشکل ازدواج یکی دوتا نیست ...

دختر سخت میگیره پسر از پسش بر نمیاد در نتیجه سن ازدواج میره بالا. دختر آسون میگیره بعد ازدواج خانواده ی آقا پسر سرکوفت میزنن به جای اینکه قدر این گذشت دخترو بدونن تازه به این فکر میکنن حتما دختره یه چیزیش بوده که آسون گرفتن در نتیجه رضایت از زندگی زناشویی میاد پایین.
از طرف دیگه دختر تا چه حدی کوتاه بیاد وقتی پسر دانشجوی دکتراست ولی هنوز بی کاره!!! با حقوق کم میشه زندگی کرد بدون حقوق که نمیشه.

سنتی ازدواج میکنی طرف اونی که میخوای نیست.
مدرن ازدواج میکنی آدمای دروغگو و هرزه ازت سو استفاده میکنن و باید شانس بیاری که طرفت دروغگو نباشه.
دروغگو هم که نباشه بعد ازدواج دو طرف به هم شک میکنن که نکنه غیر از منم ...
پسر و دختر کوتاه میان خانواده ها کوتاه نمیان

و مشکل اساسی تر:
پدر و مادرهای نسل ما اصلا ازدواج را برای جوانان امری ضروری نمیدانند!!!

دنبال برآوردن آرزوهای خودشون به واسطه فرزندانشون هستن و از اونجایی که نسل پدر و مادرهای ما معضل جدی ازدواج نداشتند آرزوهاشون مربوط به بخش علم و ثروته و گاهی حتی نیاز جوان به ازدواجو یه نیازی از سر جوونی میدونن! یعنی اگر جوون پخته و عاقل باشه میفهمه که ازدواج همچین آش دهن سوزیم نیست!

بهتره اول از همه هرکسی سرجای خودش انسان باشه به خدا همه چی حل میشه. به ازدواج درست نگاه کنیم. مادرایی که عروسو دزد پسرشون میدونن چرا به عروس به چشم کسی نگاه نمیکنن که آرامشو به پسرشون هدیه داده؟ مادرا اگر خودخواه نباشن و پسراشونو برای خود پسرشون دوست داشته باشن با ازدواج پسرشون عروسو بیشتر دوست خواهند داشت. یا چرا عروسا فکر میکنند بعد ازدواج باید پسر قید مادرشو بزنه آخه انصافت کجاست؟ کی میتونه جای مادرو بگیره؟ هر گلی بوی خودشو داره. خلاصه تا هرکی تو مقام خودش درست نباشه وضع همینه که هست.


 
 
آن هایی که هنوز ازدواج نکرده اند
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ٤:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢۱
 

* دختری هستم 33ساله، مجرد و کارمند به دلیل حساسیت زیاد روی زیبایی هنوز موفق نشدم فرد ایده آلم را پیدا کنم.

* دختری ۳۰ ساله، لیسانس و کارمندم وضع ظاهریم خوب است ولی خواستگار ندارم.

* دختری 32 ساله هستم، مشکلی در خودم وخانواده ام نمی بینم ولی چون ظاهر خوبی ندارم خواستگاری هم ندارم، همه دنبال دختر کم سن و سال و زیبا می گردند، اخلاق و خانواده خوب بهانه است!

* دختری 28 ساله هستم چون خواهر کوچک ترم ازدواج کرده است و ما مستاجر هستیم کسی به خواستگاری من نمی آید، چه کنم؟!

«نداشتن خواستگار به دلایل مختلف» موضوع اصلی بخش قابل توجهی از ده ها پیامکی است که روزانه به صفحه خانواده و مشاوره می رسد. شاید بتوان گفت این مسئله دغدغه بسیاری از دخترانی است که به آستانه 30 سالگی رسیده اند و یا از آن عبور کرده اند و نگرانند که همسر ایده آل خود را پیدا نکنند و تا آخر عمر مجرد باقی بمانند.

لباس عروسی که انتخاب کرده بود، آن قدر زیبا بود که چشم همه دختران فامیل را از حدقه در می آورد! مادرش مدام دور و برش می چرخید و قربان صدقه‌اش می شد. تا چند لحظه دیگر داماد هم با یک ماشین عروس شیک و رویایی می آمد دنبالش و با هم می رفتند هتل برای برگزاری مراسم جشن عروسی. از شادی در پوستش نمی‌گنجید، صدای زنگ آرایشگاه که بلند شد، ازخواب پرید و ناگهان فریاد کشید...

از صدای فریاد دختر، همه اعضای خانواده از خواب پریدند، باز هم دختر جوان کابوس عروسی اش را دیده بود!

امروزه کابوس مجرد ماندن همدم شب و روز بسیاری از دختران شده است. اگر شما هم با فریادهای نیمه شب خود، خواب را از پدر و مادر و خواهر و برادرهای تان گرفته‌اید، نگاهی به این یادداشت بیندازید. شاید بتوان دختران سی سال و بالاتر را به دو دسته‌ کلی تقسیم کرد:

1- آن هایی که ازدواج نمی کنند!

2- آن هایی که نمی توانند ازدواج کنند!


 
 
چرا ازدواج ها نامبارک شده اند؟
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٠
 

چرا ازدواج ها نامبارک شده اند؟


با توجه به آثار و برکات مادی و معنوی ازدواج و با عنایت به اینکه کمتر کسی تا پایان عمر عزب باقی می ماند. پس ریشه این همه معضلات و مشکلات و اختلافات و تنش ها و جدایی ها و حتی قتل های خانوادگی کجاست؟


ازدواج

 قرآن، برای صرفِ خواندن و سر سفره عقد گذاشتن و زیر سقف اتومبیل و سر قبر اموات و در قاب‌های طلایی و زرکوب نهادن نیست. اگر چه همه این‌ها و بلکه هر کاری که جایگاه والای قرآن را در ذهن و زندگی انسان طرح و تعیین کند مفید، لازم و بجاست، اما قرآن برای زندگی است.

 قرآن آئین نامه‌ای برای بندگی، بالندگی و سازندگی است که مهارت‌های ارتباط مؤثر، شیوه‌های تربیت دینی فرزندان، آئین همسرداری، روش‌های غلبه بر اضطراب، افسردگی، اضطراب و فنون غلبه بر دشمنان و خلاصه چگونه زیستن و چگونه مردن را به ما می‌آموزد. با توجه به بالا رفتن آمار طلاق و تنش‌های خانوادگی و بعضاً فاصله و گسستی که بین نسل‌ها  و لایه‌های مختلف اجتماعی مشهود می‌باشد و نیز با تاکید بر نقش و اهمیت بسیار بالای نهاد خانواده در ساماندهی و سالم سازی سایر نهادهای اجتماعی بر آن شدیم تا تأملی بر پیش نیازها و مهارت‌های تحکیم بنیاد این نهاد مهم اجتماعی به عنوان اولین مدرسه و آموزشگاه مؤثر در زندگی اجتماعی داشته باشیم.

با مطالعه و مرور آیات و روایات و سایر منابع دینی این واقعیت بدست می‌آید که ازدواج و تشکیل خانواده مستحب مؤکد است ولی به عللی واجب می‌گردد.

چنانکه ترک ازدواج باعث آلودگی فرد به گناه شود واجب می‌شود.

در سوره نور آیه 32 چنین آمده است:

وَ أَنکِحُواْ الْأَیَامَى‏ مِنکمُ‏ْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکمُ‏ْ وَ إِمَائکُمْ إِن یَکُونُواْ فُقَرَاءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ  وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیم

 «زنان و مردان مجرد و غلام و کنیزهای شایسته‌شان را همسر دهید، اگر فقیر باشند خدا از فضل خود بی نیازشان می گرداند، خداوند بخشنده و داناست»

رسول گرامی اسلام تصریح فرموده است:

ازدواج کنید و پسران و دختران مجرد را همسر دهید، نشانه نیک بختی مسلمان این است که مخارج شوهر کردن زنی را به عهده بگیرد. چیزی نزد حضرت حق محبوبتر از خانه ای که در اسلام به سبب نکاح آباد شود نیست. (ازدواج در اسلام – علی مشکینی ص 11)

چرا در اسلام ازدواج یک امر مقدس و یک عبادت تلقی شده، با اینکه از مقوله ی لذّات و شهوات است؟ یکی از علل آن این است که ازدواج اولین قدمی است که انسان از خودپرستی و خوددوستی به سوی غیر دوستی بر می دارد. تا قبل از ازدواج فقط یک «من» وجود داشت و همه چیز برای «من» بود

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم ازدواج را از اصلی ترین عوامل تقویت کننده باورهای دینی دانسته و تاکید می فرمایند:مَن تَزوَّجَ فَقَد أحرَزَ نِصّفَ دینِهِ،... «هر کس ازدواج کند، نیمی از دینش را بازیافته، نسبت به نیم دیگر تقوای الهی را رعایت کند». (بحار ج 103 ص 219)

همچنین امام صادق علیه السلام می فرماید: مردی نزد پدرم حضرت باقر علیه السلام آمده فرمود همسر داری؟ عرضه داشت ندارم، پدرم به او گفت دوست ندارم دنیا و آنچه در آن است از من باشد و یک شب را بدون همسر به سر برم. آنگاه پدرم گفتارش را ادامه داد و فرمود: دو رکعت نمازی که مرد همسردار می خواند بهتر است از قیام شب مرد مجرد به عبادت و روزه گرفتنش در روز! (وسایل الشیعه ج 14 ص 7)

در جای دیگر فرمود: همسر انتخاب کنید که باعث وسعت رزق است. (وسایل الشیعه ج 14 ص 7)

ازدواج

جان کلام در مورد اهمیت و جایگاه ازدواج و تشکیل خانواده همین بس که رسول گرامی اسلامی آن را محبوبترین بنا در اسلام و نزد خداوند دانسته است.

(بحار -  103- ص 222) به راستی ازدواج و تشکیل خانواده چه آثار و برکاتی دارد که این چنین در آیات و روایات بر آن تأکید و تصریح شده است؟

استاد شهید مرتضی مطهری صریح ترین و زیباترین پاسخ را به این سؤال داده است وی در کتاب تعلیم و تربیت در اسلام می نویسد: «چرا در اسلام ازدواج یک امر مقدس و یک عبادت تلقی شده، با اینکه از مقوله ی لذّات و شهوات است؟ یکی از علل آن این است که ازدواج اولین قدمی است که انسان از خودپرستی و خوددوستی به سوی غیر دوستی برمی دارد. تا قبل از ازدواج فقط یک «من» وجود داشت و همه چیز برای «من» بود.


 
 
بررسی کامل مشکلات دهه شصتی ها
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٩/۱٩
 
رنجنامه ای برای نسلی که می گویند سوخت ...

همه مشکلات دهه شصتی ها از تحصیل گرفته تا اشتغال و ازدواج/ جوانان دهه 60 ای این روزها چه می کنند؟

روزی روزگاری نه چندان دور حدود 30 سال پیش کودکانی در ایران به دنیا امدند که به نسل سوخته شهرت دارند.کودکانی از جنس موشک و خمپاره، کودکانی از نسل پناهگاه های زیر زمینی و شهید، نسلی که عاشق می شدند، رویا می بافتند و تلفن همراهی برای پیامک زدن نداشتند، نسلی که  هر روز امیدوارانه پای تلویزیون می نشستند تا بارباپاپا، دختری به نام نل و بچه های مدرسه آلپ تماشا کنند و خبری از ماهواره و اینترنت نبود تا سرگرمشان کند.

محصلانی که عشقشان روز جمعه و تعطیلی آخر هفته بود و کارت های آفرینی که از خانوم معلم می گرفتند.آخر می دانید آن روزها توقع ها انقدر بالا نبود که برای  یک نمره 20 در ریاضی از پدر تبلت بخواهند و از مادر ایکس باکس و پلی استیشین.
 دهه 60 بهتر است یا 70؟

 
 
چهار مشکل اصلی جوانان چیست؟
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٩/۱٩
 
1-یافتن دوست

همه ما به دنبال دوستان خوب هستیم ولی یادمان باشد بی دقتی در انتخاب دوست بدتر از نداشتن دوست است! بنابراین در انتخاب دوست دقت کنید. گاهی نوجوانان (و والدین آنها) اجازه می دهند دیگران در مورد نحوه لباس پوشیدن آنها تصمیم بگیرند. والدین باید بدانند که فرزندانشان به همراه دوستان خود کجا می روند. در واقع آنهایی که به فرزندانشان آزادی مطلق می دهند، در باد می کارند و در طوفان درو می کنند.

2- رابطه با والدین

مهم ترین مشکل والدین با فرزندان در فقدان ارتباط میان آنها ریشه دارد. والدین حتما باید فرزندان خود را راهنمایی کنند و دراین میان وظیفه اصلی بر دوش پدران است. بسیاری از والدین سعی می کنند که با صرف پول محبت فرزندان خود را جلب کنند در حالی که تمایل به مادیات یکی از بزرگ ترین مشکلات عصر ماست. فرزندان باید از والدین خود اطاعت کنند. والدینی که قوانین جامعه را زیرپا می گذارند نمی توانند از فرزندان خود انتظار فرمانبرداری داشته باشند.

 3- یافتن شغل مناسب

مشکل اصلی اینجا است که با وجود این همه لیسانسه در رشته های مختلف، دولت ها نتوانسته اند بازار کار مرتبط ومناسب با رشته ایجاد کنند و بسیاری از تحصیل کرده ها هم حاضر نیستند شغل هایی پایین تر از شان تحصیلاتشان را بپذیرند که البته با این همه زجری که برای تحصیل کشیده اند باید به آنها حق داد!

 طی سالهای گذشته تلاش های محسوسی برای مهار نرخ بیکاری و کمک به متولدین دهه 60 برای ورود به بازار کار شده است. دولت معتقد است در یک دوره چندساله خواهد توانست بیکاری را در کشور به مرز قابل قبولی برساند به نحوی که اشتغال از مشکل اول جوانان خارج شود.

 


4- یافتن همسر

به علت آمار بالای طلاق، یافتن یک همسر مناسب برای جوانان کار آسانی نیست. جوانان باید در انتخاب همسر دقت زیادی داشته باشند، زیرا پای یک عمر زندگی درمیان است.
اکثر والدین غالبا دوست دارند خودشان برای فرزندشان همسر پیدا کنند و این، اشتباه بزرگی است اگر چنین ازدواجی توأم با موفقیت نباشد و به طلاق منجر شود والدین به شدت آماج انتقاد قرارمی گیرند.

برخی از والدین به جایگاه اجتماعی و اقتصادی عروس یا داماد خود بیشتر از شخصیت او اهمیت می دهند ولی یادمان باشد تنها انسان هایی از آزمایش های دشوار زندگی سربلند بیرون می آیند که از شخصیت والایی برخوردار باشند.


 
 
با چه نوع حجابی شروع کنیم؟
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ۳:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٧
 

از این پس یکی از دغدغه های شما انتخاب رنگ پوششتان خواهد بود. شاید در ابتدا کمی دردسر ساز باشد به خصوص اگر قبلاً از رنگ های جیغ استفاده می کردید، ولی نگران نباشید به تدریج این روال برایتان جا می افتد.

انتخاب حجاب

اگر شما به تازگی حجاب را انتخاب کرده اید و یا مدتی است تصمیم گرفته اید که حجاب را رعایت کنید، لازم است نکاتی را در نظر بگیرید تا در انتخاب خود موفق تر باشید. شاید در ابتدا با کمی مشکل مواجه باشید و نتوانید لباس های مناسبی که حجاب کامل را داشته باشد با هم ست کنید. پیشنهاد می کنیم در انتخاب نوع حجاب تان نکات زیر را در نظر بگیرید. 


 
 
حجاب دانشجوی مسلمان آمریکایی
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ۳:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٧
 

بعضی وقت ها مردم به خاطر حجابم به من خیره می شوند. اما من به جای توهین کردن به آن ها و ناراحت شدن، حجاب را هدیه ایی می دانم که می توانم به وسیله آن دیگران را با اسلام و تمدن اسلامی آشنا کنم.

باحجاب شدن

لامیا عرفه، دانشجوی ۲۰ ساله دانشگاه ایالتی کالفرنیا در رشته زیست شناسی است. او الان یک سال و نیم است که حجاب دارد. او در خانواده ایی به دنیا آمد که نیمی مسلمان و نیمی مسیحی کاتولیک بودند؛ اما هیچ گاه مجبورش نکردند و یا از او نخواستند که حجاب داشته باشد. زمانی که او بیشتر با اسلام آشنایی پیدا کرد و رابطه اش با خدا تقویت شد، تصمیم گرفت که محجبه شود.

او درباره حجابش می گوید: «بعضی وقت ها مردم به خاطر حجابم به من خیره می شوند. اما من به جای توهین کردن به آن ها و ناراحت شدن، حجاب را هدیه ایی می دانم که می توانم به وسیله آن دیگران را با اسلام و تمدن اسلامی آشنا کنم. این که با حجاب در بین مردم باشی درست شبیه این است که با تابلویی که رویش نوشته شده، “من مسلمانم” در بین آن ها راه بروی. این نوعی باز کردن باب گفت و گو با آن هاست. در مغازه، خیابان یا هرجای دیگری اگر مردم به من خیره شوند خیلی معمولی به آن ها نزدیک می شوم و می گویم: ببخشید خانم یا آقا، آیا شما سوالی درباره اسلام و یا حجاب دارید که من بتوانم به آن جواب بدهم؟ یا این که می پرسم: آیا چیزی در اخبار هست که بخواهید درباره اش حرف بزنیم؟ و مردم معمولا سوال می کنند.»


 
 
وقتی با حجاب میشی
نگارنده : جوان ایرانی - ساعت ۳:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٧
 

وقتی با حجاب میشیتقریبا

تمام کسانی که با حجاب شده اند، به این نکته اعتراف کرده اند که گرفتن این تصمیم به خودی خود استرس به دنبال دارد و این استرس زمانی که ندانی چه چیزی در انتظار توست چند برابر می شود. در این اینفوگرافی ۱۴ نکته ایی را که باید بعد از محجبه شدن بدانید و انتظارش را داشته باشید به شما می گوییم تا شاید از سختی مسیری که در آن قدم گذاشته اید کم شود.

منبع: bahejab.com